web analytics

Real Madrid o bate pe Barcelona în Supercupa Spaniei

Real Madrid este prima echipă calificată în finala din Supercupa Spaniei. Formația antrenată de Carlo Ancelotti s-a impus în fața Barcelonei cu scorul de 3-2. În cadrul primei semifinale a Supercupei Spaniei, disputată la Riad, Real Madrid a fost la conducerea jocului de două ori prin reuşitele lui Viniciuc Junior ’25 şi Benzema ’72. Barcelona a reuşit să egaleze situaţia pe tabelă de fiecare dată. Pentru oaspeţi au marcat De Jong ’42 şi Fati ’83. Pentru De Jong a fost a treia reuşită consecutivă în partidele jucate în tricoul catalanilor. Nu a fost cu noroc pentru aceştia deoarece meciul a intrat în prelungiri şi Valverde a marcat decisiv în minutul 98.